neljapäev, jaanuar 24, 2013

Grete 2

Meie väike Grete ei olegi enam nii väga väike. Kaks nädalat tagasi sai ta juba 2-aastaseks!

Mida siis meie suur 2-aastane oskab?

Enda vajaduste selgeks tegemistes on ta üpris osav. Kuigi sõnavara on suht piiratud, suudab ta ka käte-jalgade jahääletooniga kõik ära öelda. Sõnadest ostab moodustada 2-sõnalisi lauseid.
Tähtedest ei tunnista "s" tähte. Ainus sõna, kus "s" täht välja öeldakse on "kaks". Kui küsida "Kui vana sa oled Grete?" siis vastab ilusti "kaks" ja näitab näppudega neli :D

Hetkel mulle meelde tulev sõnavara on:
emme, iti (issi), tete (Grete), kike (Kirke), nana, poupou (taadu), tiia (siia), kakao, kaka (tähendab ka pissi), üüüaaa (süüa), juua/tjuua (juua), tjupa (nuga, nüüd ka käärid), alla (alla, üles), tjope (jope), õi (või), rrrrrr (auto), auhauh (koer), mjäu (kass), hihaaa (hobune), kokku (puzzle), tjau (tsau), papu, tuhtuh (juust), ati (actimel), ati (katki), kuku (kukkus- meil midagi pidevalt kukub söögilaua alla), õue, tupa (maja), tita, maga (magama), tuudi-tuudi (tudule, magama),  ei taha, jah, tee (see), te (tahab teed juua), krra (tahab joogikõrt), opa (sülle), anna, jalg (jalga, näiteks püksid jalga), rrrg (märg), lllilll (lill), nnnna (nina), lllm (silm)


Tegevustest meeldib talle väga puzzlesid kokku pana, joonistada, nukkudega mängida, klotsidest troni teha, paberit kääridega lõigata ja muidugi tahvelarvutiga mängida. Kui on valida näiteks kas multikad või tahvel, siis igakell on tahvel. Erinevalt Kirkest  meeldib Gretele väga saunas käia. Istub nagu väike miilenki lava alumisel astmel, endal põsed punased ja nahk märg, aga välja ei taha.

Söögieelistustest on ta Kirkest väga-väga erinev. Kui Kirke on meil pigem taimetoitlane, siis Grete on kindlalt ainult ja alati liha peal väljas. Lisaks kuulub tema kindlapeale mineku menüüsse veel tatrapudru, munaroog ja actimel. Kohupiima-jogurtit ei võta ta suusissegi.

Oma osavuselt on ta vast täitsa harju keskmine. Oskab potil käia, kuid endal alati meeles ei ole. Õueriided saab ise selga ja seljast ära. Saapad paneb ka enamjaolt õigesti jalga. Külmkapist saab söögi kätte, leivale määrib või peale.

Väljas käimistest tuleb ära mainida, et esmaspäeviti ja teisipäeviti käib Grete nüüd pika päeva lasteaias. Väidetavalt on ta juba ilusti harjunud. Ainus, mis veel hästi välja ei tule, on lõunane magamine. Kui kodus magab Grete lõunaund umbes 3 tundi, siis lasteaias ainult pooltundi.
Ja viimaseks veel muidugi kolmapäevane Kukupai muusikatund, kus me koos käime. Hetkel ta veel väga laulu- ja pillimees ei ole, aga tegelikult on tal huvi seal toimuva vastu täitsa olemas ja me kindlasti jätkame selle toreda huviringiga ka edaspidi.


Kommentaare ei ole: